Pompy ciepła źródła powietrza

Pompa ciepła ze źródłem powietrza jest zazwyczaj umieszczana na zewnątrz, z boku lub z tyłu nieruchomości. Pobiera ona ciepło z powietrza i zwiększa je do wyższej temperatury za pomocą pompy ciepła. Do pracy pompy potrzebna jest energia elektryczna, ale powinna ona zużywać mniej energii elektrycznej niż wytwarzane przez nią ciepło.

Proszę spojrzeć na naszą poniższą grafikę, aby zobaczyć, jak funkcjonuje pompa ciepła źródła powietrza.

Wiele powietrznych pomp ciepła kwalifikuje się do płatności za pośrednictwem Renewable Heat Incentive, programu rządowego, który zapewnia płatności właścicielom domów, którzy wytwarzają własne ciepło.

Rodzaje powietrznych pomp ciepła

Istnieją dwa główne rodzaje powietrznych pomp ciepła (ASHP): powietrze-woda i powietrze-powietrze.

ASHP działa trochę jak lodówka na odwrót. Proces składa się z parownika, sprężarki i skraplacza. ASHP absorbuje ciepło z powietrza zewnętrznego do cieczy o niskiej temperaturze, po czym sprężarka pompy ciepła podnosi temperaturę tego ciepła. W skraplaczu ciepło gorącej cieczy jest przekazywane do obiegu grzewczego i obiegu gorącej wody. W ten sposób można je wykorzystać do ogrzewania domu.

Pompy ciepła powietrze-woda

Pobierają one ciepło z powietrza zewnętrznego i wprowadzają je do mokrej instalacji centralnego ogrzewania. Ponieważ produkowane ciepło jest chłodniejsze niż z konwencjonalnego kotła, może być konieczne zainstalowanie w Twoim domu większych grzejników lub ogrzewania podłogowego, aby wykorzystać je jak najlepiej.

Kwalifikują się one również do programu Renewable Heat Incentive (RHI). W ramach programu rządowego Zjednoczonego Królestwa możesz otrzymać pieniądze na pokrycie kosztów ogrzewania energią odnawialną w swoim domu.

Pompy ciepła powietrze-woda mogą być najlepiej dostosowane do nowych właściwości. Może ona być tańsza, jeżeli pompa ciepła zostanie włączona do specyfikacji budynku, a nie będzie konieczna późniejsza modernizacja ogrzewania podłogowego.

Pompy ciepła powietrze-powietrze

Pompy te pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i doprowadzają je do Twojego domu za pomocą wentylatorów. Ten typ systemu nie może produkować ciepłej wody.

Instalacja powietrznej pompy ciepła

ASHP wyglądają podobnie jak urządzenia klimatyzacyjne. Są one mniej uciążliwe w instalacji niż gruntowe pompy ciepła, ponieważ nie wymagają kopania w ogrodzie.

W lecie pompa ciepła powietrze-powietrze może pracować w odwrotnym kierunku. Innymi słowy, można jej używać jak urządzenia klimatyzacyjnego, aby zapewnić chłodne powietrze w domu.