Rzeźba w kamieniu

Dlaczego rzeźby zaliczane są do bardziej popularnych oraz najczęściej kupowanych dzieł sztuki? Chociażby z tej przyczyny iż umiejętnie stworzona rzeźba przynosi nie tylko i wyłącznie niezwykle dużą wartość estetyczną, lecz także jest produktem pierwszorzędnej jakości, za który można uzyskać sporą cenę na rynku wtórnym i przy ewentualnej odsprzedaży. By być zadowolonym z wybranej rzeźby, musimy dokładanie podchodzić do jej kupna.

Rzeźbienie w kamieniu

Źródło: pixabay.com

Mamy krótki przewodnik, jaki powinien wam uświadomić na które kwestie uważać i co jest ważne, kiedy macie zamiar nabyć rzeźbę.

    • W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy też rzeźba nie ma zauważalnych uszkodzeń. Niestety tak może się zdarzyć, jeśli rzeźba ma właściwie już wiele lat oraz była w rękach rozmaitych właścicieli. Kiedy rzeźby zwykle podlegają uszkodzeniom? Oczywiście w czasie transportu, jeżeli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Bowiem w tych sytuacjach kiedy nasza rzeźba posiada wyraźne ślady użytkowania, warto się upewnić czy dokonanie ewentualnej naprawy będzie możliwe oraz opłacalne. Lecz które części rzeźby są najłatwiejsze do odtworzenia? Są to różnego rodzaju wystające elementy, jak palce, nos oraz stopy. Żeby rzeźba odzyskała swój oryginalny kształt i piękno, należy włożyć w to sporo pracy raz wysiłku, jednak jest to jak wiadomo możliwe do wykonania.
    • Musimy wspomnieć jednak o tym, że nie każda rzeźba da się w taki sposób zrekonstruować. Ponieważ w pewnych przypadkach niezbędne może być włożenie sporej ilości trudu. Przede wszystkim wtedy, jeśli rzeźba została wykonana w drewnie lub twardym kamieniu. Bowiem w tych sytuacjach nie pozostanie nam nic innego, jak tylko odbycie wizyty u fachowca, który przeprowadzi wszelkie potrzebne prace rekonstrukcyjne. To jednak zwiększy końcowy koszt, jaki rzeźba na nas nałoży.

W sumie jeśli chcemy żeby rzeźba mogła nam służyć przez sporo lat i nie zamierzamy na nią wydawać żadnych dodatkowych pieniędzy, powinniśmy szukać takiej, jaka jest zachowana w prawidłowym stanie. Owszem ograniczy to nasze ewentualne wydatki w przywrócenie jej piękna i sprawi, że rzeźba będzie mogła nabrać jeszcze sporej wartości, bez potrzeby stosowania dodatkowych odnowień.

Share Your Thoughts